Díjak, kedvezmények
A tanuló juttatásai
A tanuló ahhoz a szakképző intézményben szervezett szakmai oktatáshoz kapcsolódóan, amelyben ingyenesen vesz részt az első szakma megszerzésével összefüggésben ösztöndíjra (a szakirányú oktatásban szakképzési munkaszerződéssel részt vevő tanuló kivételével) és egyszeri pályakezdési juttatásra, rászorultsági helyzete és jó tanulmányi eredménye alapján pedig pályázat útján támogatásra jogosult. Az ösztöndíj, az egyszeri pályakezdési juttatás és a támogatás alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege - amely 2022. január 1-én 100 ezer Ft - 2022. szeptember 1-től az alábbiak szerint alakul.
Az ösztöndíj mértéke a technikumban folyó ágazati alapoktatásban 8%, a szakképző iskolában folyó ágazati alapoktatásban 16%. A szakképző intézményben folyó szakirányú oktatásban pedig az előző tanév végi tanulmányi eredmény alapján a következőképpen alakul:
2,00-2,99: 8%
3,00-3,99: 25%
4,00-4,49: 42%
4,49 felett: 59%
Évismétlés esetén nem részesülhet ösztöndíjban a tanuló a megismételt évfolyamban. Ha igazolatlan mulasztása eléri a hat foglalkozást, az adott tanév hátralévő részében nem részesülhet ösztöndíjban.
Az egyszeri pályakezdési juttatásra jogosult minden sikeres szakmai vizsgát tett tanuló, aki az alább felsorolt feltételeknek megfelel. A pályakezdési juttatás alapja a szakirányú oktatás központi költségvetésről szóló törvényben meghatározott önköltségének egyhavi összege (ez 2025-ben 100 ezer forint). A pályakezdési juttatás mértéke a szakmai vizsga eredményétől függ. A juttatás szabadon felhasználható. Az ösztöndíj mértéke:
elégséges (2): 133%
közepes (3): 184%
jó (4): 243%
jeles (5): 302%
Igénybevétel feltételei: nem kell külön igényelni, minden sikeres szakmai vizsgát tett tanuló megkapja a szakképző intézmény által a KRÉTA rendszerbe feltöltött adatok alapján, amennyiben az alább felsorolt valamennyi feltétel együttesen teljesül:
- első – Szakmajegyzék szerinti – szakmáját tanulta,
- tanulói jogviszonyban állt, és
- a szakmai oktatásban ingyenes részvételre volt jogosult.
Támogatásra olyan tanuló pályázhat, aki a pályázat benyújtásakor vagy az azt megelőző öt évben hátrányos helyzetűnek minősül, vagy rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, és a pályázat benyújtását megelőző tanév év végi minősítésében kapott osztályzatok átlaga 3,50 fölött van. A támogatás havonkénti mértéke az előző tanév végi eredmény alapján:
3,50-3,99: 16%
4,00-4,49: 25%
4,49 felett: 34%