Érettségi után
Érettségi után
Az ágazati alapvizsga állami vizsga, amely a tanulónak, illetve a képzésben részt vevő személynek az adott ágazatban történő munkavégzéshez szükséges szakmai alaptudását és kompetenciáit országosan egységes eljárás keretében méri. A tanuló, illetve a képzésben részt vevő személy az ágazati alapoktatás elvégzését követően tehet ágazati alapvizsgát.
Elsőként a tanulmányaikat 2020 szeptemberében megkezdők tehetnek ágazati alapvizsgát, technikumban – főszabály szerint – a 10., szakképző iskolában a 9. évfolyam végén. (Az érettségi végzettséggel rendelkezők számára a kizárólag szakmai vizsgára felkészítő kétéves képzésben a szakmai alapoktatásra az első félévben kerül sor, így a szakmai alapvizsgát mindkét iskolatípusban az első félév végén teszik le a tanulók.)
Az ágazati alapvizsga az adott ágazatba tartozó valamennyi szakma tekintetében azonos szakmai tartalmát a képzési és kimeneti követelmények határozzák meg.
A szakképző intézmény által szervezett ágazati alapvizsgát a szakképző intézmény oktatóiból és az elnökből álló ágazati alapvizsga vizsgabizottság előtt kell letenni. A vizsgabizottság elnökét a szakképző intézmény székhelye szerint illetékes területi gazdasági kamara delegálja.
Az ágazati alapvizsga lebonyolítására a tanulmányok alatti vizsga szabályait kell alkalmazni. (A vizsga reggel nyolc óra előtt nem kezdhető el, és legfeljebb tizenhét óráig tarthat.) A szakképző intézményekben szervezett és tartott tanulmányok alatti vizsgák vizsgabizottságának elnökét és tagjait az igazgató bízza meg.
A tanuló magasabb évfolyamra nem léphet, ha az ágazati alapvizsgát eredménye elégtelen. Az érettségi végzettséggel kizárólag szakmai vizsgára történő felkészítésben, ha a képzésben részt vevő személy elégtelen ágazati alapvizsgát tett, a javítóvizsgát a tanév második félévében teheti le. A javítóvizsgán is elégtelen ágazati alapvizsgát tett képzésben részt vevő személy a tanév végén nem minősíthető és a tanulmányait az ágazati alapoktatás megismétlésével folytatja.
A tanuló sikeres vizsga esetén jogosult a duális képzésbe (szakirányú oktatásba) való belépésre. Az ágazati alapvizsga eredménye a szakmai vizsga eredményébe beszámít. Ez azt jelenti, hogy ha valaki egy szakma megszerzését követően az adott ágazathoz tartozó további szakmát kíván szerezni, az ágazati alapvizsgát nem kell megismételnie.
Az ágazati alapvizsga teljesítését az év végén adott bizonyítványba kell bejegyezni. Az ágazati alapvizsga bizonyítványba bejegyzett teljesítése a képzési és kimeneti követelményekben meghatározott munkakör betöltésére való alkalmasságot igazol.
A portfólió az iskolai tanulmányok alatt és a gyakorlati képzés során elsajátított kompetenciákról (hozzáértés; alkalmasság, rátermettség, képesség) és gyakorlati tevékenységekről, valamint a tanuló saját érdeklődési köréről készült gyűjtemény, rálátást enged a tanulónak a szakterületen szerzett tudására, jártasságára, hozzáállására. Az egységbe szerkesztett portfóliót a záróvizsga megkezdése előtti 30. napig kell a kijelölt tárhelyen a tanulónak elhelyeznie. Az egybeszerkesztett, szakmailag és formailag elfogadható portfólió határidőre való beküldése egyik feltétele a szakmai vizsga sikeres teljesítésének!
szak | osztályfőnök | terem | |
1/13.l | logisztikai technikus | Kincses Sándor | 38 |
2/14.k | közszolgálati technikus | Mészáros Csaba | 26 |
5/13.v | vasútforgalmi szolgálattevő vasúti árufuvarozási ügyintéző |
Szuróczki-Sztrunga Zsanett | 18 |
Iskolánk fontosnak tartja a tehetségek azonosítását, gondozását. Rendszeresen kiválasztjuk azokat a tanulókat, akikkel kiemelten tudunk foglalkozni, és felkészítjük őket tanulmányi versenyekre. A szakképzésben a végzős technikus évfolyamok az Országos Szakmai Tanulmányi Versenyen (OSZTV/Szakma Sztár Fesztivál), a 12. évfolyamok pedig az Ágazati szakmai érettségi versenyen (ÁSZÉV, korábban SZÉTV) vehetnek részt.
A versenyeken a követelmények megegyeznek a szakmai technikus vizsga, illetve az emelt szintű szakmai érettségi vizsga követelményeivel. A résztvevőknek már az első fordulóra kellő felkészültséggel kell rendelkezniük a két, illetve az öt éves tananyagból. A nevezés általában december-január folyamán történik. A versenyek háromfordulósak, az elsőt január-februárra, a másodikat márciusra, a harmadikat áprilisra szervezik.
Az első forduló az ÁSZÉV esetében interaktív, vagyis a központilag összeállított feladatokat számítógép használatával oldják meg a tanulók a saját iskolájukban. A legjobb 10-40 versenyző jut tovább a második fordulóba, mely írásbeli részből áll (a továbbjutók létszáma szakmánként változik a résztvevők arányában). A döntőn a szóbeli megmérettetéssel alakul ki a végleges eredmény. A II. és a III. fordulót egy központi helyen, vagyis meghatározott szakképzési centrumban bonyolítják le, melyet az utóbbi években a Szolnoki Szakképzési Centrum rendez meg, és a Centrum különböző iskoláiban folyik a verseny. Szakmánként a legjobbak értékes jutalmakban részesülnek.
Az OSZTV / Szakma Sztár Fesztivál szintén háromfordulós. Területi előválogatója a helyi iparkamarában, válogatója pedig központi helyen valósul meg. A diákokat a helyszínre szaktanár kíséri. A területi előválogatón a technikus szakmai vizsga írásbeli típusfeladataiból kell megfelelni. A részt vevő versenyzőkből képzésenként vagy képzéscsoportonként általában a legjobb 10 tanuló jut be a válogatóba. Itt a gyakorlati vizsgarésznek megfelelő feladatokat kell teljesíteni, valamint a verseny szóbeli feladatait. A döntőben az első 3 tanulónak a szakma magas fokon való művelését kell bemutatnia, melynek a HUNGEXPO szokott helyet biztosítani. A legjobbak ez esetben is értékes díjakat kapnak. Ami ennél is nagyobb elismerést jelent, hogy az igazán kiemelkedő teljesítményt nyújtó diákok a teljes szakmai vizsga vagy annak egy része alól mentesülnek.
A megmérettetésekre a felkészítéseket eredményesen végezzük. Számtalan esetben szereztek meg tanulóink dobogós és első helyezéseket. Közlekedési és vasutas tanulóink: ÁSZÉV 2016 - 2., 4., 7. helyezés; 2019 - 5. helyezés; 2020 - 1., 6., 8., 9. helyezés. Vasutas tanulóink: OSZTV/Szakma Sztár Fesztivál 2013 - 1. helyezés; 2015 - 1., 5., 6. helyezés; 2018 - 2., 6. helyezés; 2019 - 1. hely; 2020 - 4. helyezés, 2022 - ismét 1. helyezés.
A teljes eredménylista itt megtekinthető.